2024-05-18. Heilsberger Dreieck
2024-01-01. Nowy Rok 2024
2023-12-24. Zdrowych i spokojnych Świąt
2023-11-18. Przez Warmię i Prusy Górne
2023-07-29. Do „Wrót Warmii”
Autem do Lidzbarka Warmińskiego i dalej pieszo, bo tak najlepiej zwiedzać jest niewielkie miasta. Jest tu przede wszystkim zamek biskupów warmińskich, uznawany za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej oraz kościół farny pw. św. Piotra i Pawła oraz Michała Archanioła. Te dwa zabytkowe obiekty zostały przejrzane od środka, a oprócz tego był też czas na spacer i relaks w warmińskich termach.
Samochód został ustawiony przy lidzbarskiej bazylice i od tego punktu rozpoczęło się zwiedzanie miasta. Murowany, trójnawowy kościół zbudowano w połowie XIV w., w miejscu poprzedniej drewnianej świątyni. W kolejnych stuleciach kościół rozbudowywano, a początkowo niską wieżę podniesiono do wysokości 66 m. Wnętrze zdobi sklepienie gwiaździste, a wyposażenie pochodzi z różnych okresów (np. ołtarz główny z początku XX w. z rokokową balustradą, barokowa chrzcielnica, XVI, XVII i XVIII-wieczne epitafia i zatarte płyty nagrobne w posadzce). W niewielkiej odległości od kościoła znajduje się Oranżeria Krasickiego, czyli pawilon ogrodowy z 1724 r., później rozbudowany.
Kolejnym etapem pieszej wycieczki po Lidzbarku Warmińskim był zamek biskupów warmińskich wzniesiony w latach 1355-1401. Po wejściu na dziedziniec uwagę przykuwają krużganki. Stąd też wchodzi się do udostępnionych komnat, zaczynając od zbrojowni i piwnic, a następnie przechodząc między innymi przez salę audiencyjną, kaplicę i Wielki Refektarz, kończąc na wieży. Widok z niej, ze względu na małą wysokość nie jest jednak zbyt zachwycający. Wprawdzie widać stąd dość dobrze miasto, między innymi zabytkowe przedbramie zwane Wysoką Bramą, bazylikę, dawny młyn i otaczającą zieleń, ale brakuje tu przestrzeni, jaką można ujrzeć z wież o większej wysokości.
Z pozostałych zabytków Lidzbarka Warmińskiego godnym uwagi jest kościół poewangelicki (obecnie cerkiew prawosławna) z 1823 r. Jest to konstrukcja dwuwieżowa, zbudowana na kamiennej podmurówce, ryglowa i oszalowana poziomo deskami.
W Lidzbarku Warmińskim zlokalizowane są również zabytkowe cmentarze, między innymi: dawny „Cmentarz Leśny” zwiedzany w poprzedni dzień, cmentarz wojenny usytuowany w sąsiadujących z miastem Markajmach, związany z obozem „Heilsberg” i zwiedzany podczas pierwszej wycieczki rowerowej po Warmii.