2025-01-01. Nowy Rok 2025
2024-12-24. Spokojnych Świąt
2024-05-18. Heilsberger Dreieck
2024-01-01. Nowy Rok 2024
2023-12-24. Zdrowych i spokojnych Świąt
Być może część osób, która zainteresowała się tą stroną, chciałaby poznać jej tajniki, czyli kiedy wziął się pomysł na stworzenie strony, ile czasu zajęło jej pisanie, jak została wyznaczona granica Warmii na mapkach nawigacyjnych i mapie interaktywnej oraz co sprawiło największą trudność.
Pierwszy pomysł napisania strony pojawił się w 2018 r., ale szybko znalazł się w koszu. Na odrzucenie tego projektu miało wpływ kilka czynników. Pierwszy to brak pomysłu na zwiedzanie regionu, drugi to zbyt słaba wiedza o nim, natomiast trzeci był bardziej złożony. Postanowiłem, że jeśli miałby już powstać taki projekt to przynajmniej w takiej formie, jak zulawy.infopl.info- z przeanalizowaniem regionów fizycznogeograficznych, powiatów, gmin i obrębów, ale przede wszystkim po teoretycznym zapoznaniu się z regionem.
Obecna strona o Warmii, oparta na szkielecie strony o Żuławach, zaczęła powstawać od końca zimy 2023 r. i została upubliczniona 10.06.2023 r. Podobnie jak na Żuławach, Warmia obejmuje kilka powiatów, ale gmin jest tu już znacznie więcej, co wiąże się z dwukrotnie większą ilością obrębów ewidencyjnych.
Obręb ewidencyjny jest jednostką, która może składać się np. z jednej, dwóch, trzech, a nawet czterech wsi, wsi i kolonii lub wsi i osad. Dlaczego stosuję w opisach obręby, a nie oddzielne i bardziej przejrzyste wsie, osady i kolonie? W Państwowym Rejestrze Granic mamy granice: państwa, województw, powiatów, gmin, miast, obrębów, rejonów statystycznych, obwodów spisowych i nie ma w nich takich pojęć jak: wieś, czy osada. Najbardziej do tych jednostek zbliżony jest obręb ewidencyjny, dlatego też na tej podstawie wyznaczyłem poszczególne granice. Są to dane ogólnodostępne, więc nie było większego problemu z podziałem na mapkach nawigacyjnych.
Dużo większym problemem było wytyczenie granic Warmii. Oczywiście mapek i minimapek w sieci jest mnóstwo, ale prawie żadna z nich nie nadaje się do nałożenia na współczesną mapę. Po pierwsze są one bez siatek geograficznych i szczegółów, często w niskiej rozdzielczości. Jedna znaleziona mapa posiadała jednak siatkę geograficzną i miała posłużyć za podstawę, ale ostatecznie postanowiłem wzorować się na źródłach bardziej wiarygodnych. Taką podstawą jest mapa Jana Fryderyka Enderscha z lat 1754-1755, która pobieżnie została opisana w zakładce Region. Mimo że mapa posiada siatkę, to nie udało się jej prawidłowo skalibrować.
W „Komunikatach Mazursko-Warmińskich nr 4, 515-527” z 1972 r. Jan Szeliga podjął się analizy tej mapy, która daje odpowiedź, że mapa była dokładną, ale w XVIII w. Z analizy tej wynikają spore różnice, a dla przykładu: odległość między Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami wg mapy Enderscha wynosi 16,6 km, a wg współczesnych map jest to 21,2 km. Różnica ponad 4 km to za dużo, aby postawić na automatyczne naszkicowanie granicy. Oparłem się więc na innej mapie- Friedricha Leopolda Reichsfreiherra von Schröttera, która powstała w latach 1796-1802. Tu jest już wyraźniej i dokładniej, ale kalibracja również nie wyszła tak, jakbym sobie tego życzył.
Pozostało więc ręczne wymalowanie tej granicy, na podstawie opisów, wyżej wymienionych map oraz słynnych, XX-wiecznych messtischblattów. Zachodnia granica poszła łatwo, choć żmudnie, bo zgodnie z opisem na mocno krętej rzece Pasłęce. Strona przeciwna to ciągłe przełączanie się między mapami historycznymi a współczesną. W niektórych miejscach są niemal idealne pokrycia ze współczesnymi powiatami, czy gminami. Po kliknięciu ostatniego punktu całość została zabezpieczona na trzech kopiach, bo szkoda byłoby stracić jeszcze raz tyle czasu. Po tej czynności zaimportowanie danych do Mapy turystycznej było już tylko formalnością wcześniej przygotowanych danych.
Kolorystyka strony wyszła natomiast od pierwszych słów Stanisława Achremczyka, który w swojej książce napisał, że Warmia, od pruskiego słowa „wormyan” oznacza kolor czerwony. Mocna czerwień jednak mocno kontrastowała na białawym tle i „przypalała” oczy, dlatego też została stonowana i lekko przesunięta w stronę brązu.
Wszystkich, którzy zechcieliby wspólnie zwiedzać Warmię rowerem, zapraszam do kontaktu przez zakładkę Kontakt lub przez profil i stronę na Facebooku.
Otwarte oprogramowanie wykorzystane przy tworzeniu strony: