2025-03-29. Trasą najstarszych kapliczek
2025-02-08. Z elbląskim PTTK na Warmię
2025-01-01. Nowy Rok 2025
2024-12-24. Spokojnych Świąt
2024-05-18. Heilsberger Dreieck
Krajoznawcza wycieczka autokarowa z cyklu „Z przewodnikiem PTTK za miasto”, pod tytułem Tajemnice „ogrodnika” warmińskiego, obejmowała trzy miejscowości i prowadziła przez kilka mezoregionów, od Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej, przez Równinę Warmińską, Równinę Ornecką, Wzniesienia Górowskie, Wysoczyznę Jeziorańsko-Bisztynecką oraz Nizinę Sępopolską. Każdy z uczestników wycieczki, tuż przed wyjazdem otrzymał upominek z pamiątkowym znaczkiem i przekąskami.
Autokar z grupą składającą się z kilkudziesięciu uczestników wyruszył z Elbląga o godzinie 9:00 i po 70 minutach zatrzymał się w Mingajnach. Zlokalizowany jest tam uważany za największy, wiejski kościół na Warmii, a oprócz tej okazałej budowli znaleźć można kilka kapliczek, w tym dwie w bliskim sąsiedztwie świątyni.
Przywilej lokacyjny wieś otrzymała w 1311 r. od biskupa Eberharda z Nysy, w którym wspominane jest też uposażenie pierwotnego kościoła. Ten obecny wzniesiono w 3. ćw. XIV w., a następnie przebudowywano. Obecny kształt bryły, która swą potęgą dominuje nad wsią, to efekt działań z lat 1899 – 1901.
We wnętrzu kościoła, gdzie oprócz wyposażenia neogotyckiego, znajdują się też cenne zabytki z minionych epok, grupie została przybliżona historia budowli. Główną uwagę zwraca tu tryptyk z 1520 r. umieszczony w ołtarzu głównym oraz piękne sklepienia gwiaździste.
Z Mingajn wycieczka udała się do Ignalina, gdzie autokar zatrzymał się na kilka minut w pobliżu kościoła i krzyża. Charakterystycznym elementem kościoła jest baniasty, gontowy hełm wieży zwieńczonej chorągiewką z datą 1785. Późnobarokowy krzyż zlokalizowany jest tuż przy drodze, a charakteryzuje go kamienna podstawa z czaszką i klęczącą Marią Magdaleną, obejmującą podstawę krzyża. Chrystus znajduje się na drewnianym, zapewne wtórnym elemencie krzyża.
Punktem kulminacyjnym sobotniej wycieczki był Lidzbark Warmiński, z krótkim spacerem, zwiedzaniem katedry i zamku oraz przerwą na kawę, herbatę z szarlotką. Skoro w tytule wycieczki pojawił się „ogrodnik”, nie mogło odbyć się bez oranżerii zbudowanej w latach 1711 – 1724 dla Teodora Potockiego i rozbudowanej w II poł. XVIII w. dla Ignacego Krasickiego. Więcej o Lidzbarku Warmińskim:
W muzeum zamkowym, od 2019 r., na jednej ze ścian widnieje ogromny obraz przedstawiający Bitwę pod Heilsbergiem.
W 1900 r. cesarz Wilhelm II zlecił Wojciechowi Kossakowi namalowanie obrazu przedstawiającego zdobycie orła w czasie bitwy. Dzieło to nie zostało jednak odnalezione, ale w zamian udało się pozyskać inny obraz.
Lidzbarska panorama przedstawia jedną z największych bitew napoleońskich na terenie obecnych granic Polski, która odbyła się 10.06.1807 r. na obszarze ok. 60 km2 położonym na zachód od Lidzbarka Warmińskiego. Obraz na 18 m2. płótna, w setną rocznicę bitwy namalował Anton Hoffman. Jednym z epizodów bitwy jest szarża pruskiego szwadronu, który zdobywa orła z francuskiego sztandaru. W tle ukazany jest zamek i kościół, co wskazuje na przedstawienie starcia od strony północno-wschodniej miasta. Bitwa w rzeczywistości rozegrała się jednak po stronie zachodniej Lidzbarka Warmińskiego.
Mimo różnych prognoz, tego dnia zaświeciło słońce, a najlepsze światło, jak to zwykle bywa, pojawiło się przed zachodem.
W drodze powrotnej, ale jeszcze w Lidzbarku Warmińskim, organizatorzy zaplanowali podjazd pod ruiny kolejowej wieży ciśnień, elewatorów zbożowych i ceglanego, zdobionego budynku- być może spichlerza, z drewnianą wieżyczką. Wieżę ciśnień zbudowano w roku 1912. Mimo że na historycznej mapie z 1913 r. nie widać aktualizacji, to na kolejnych mapach zabudowa ta jest już widoczna.
Podziękowanie dla organizatorów.
Zobacz również: