Gmina Stawiguda

Ostatnio dodane

2024-05-18. Heilsberger Dreieck

2024-01-01. Nowy Rok 2024

2023-12-24. Zdrowych i spokojnych Świąt

2023-11-18. Przez Warmię i Prusy Górne

2023-07-29. Do „Wrót Warmii”

Na wycieczkach zlokalizowano

174 warmińskie kapliczki
Online: 2
Warmia | Powiat olsztyński | Gmina Stawiguda | Bartąg (Gr. Bertung), Bartążek (Kl. Bertung), Owczarnia (Neu Bertung), Zazdrość (Zasdross)

WarmiaBARTĄG (GR. BERTUNG), BARTĄŻEK (KL. BERTUNG), OWCZARNIA (NEU BERTUNG), ZAZDROŚĆ (ZASDROSS)

Obręb ewidencyjny Bartąg (Gr. Bertung) położony jest na Warmii, w powiecie olsztyńskim, w północnej części gminy Stawiguda, nad rzeką Łyną oraz jeziorami: Bartąg i Kielarskim. W skład obrębu wchodzą miejscowości: Bartąg, Bartążek (osada), Owczarnia (osada) i Zazdrość (osada leśna).

Miejscowość Bartąg (Bartąg Wielki) została założona na pruskiej ziemi Bertyngi w XIV w., a dokument lokacyjny na 32 włókach, 3 października 1345 r. nadała kapituła warmińska. W zapiskach z 1346 r. znajduje się informacja o mieście- civitas na polu Bertingen. Istnieje przypuszczenie, że może to być obszar dzisiejszego Starego Olsztyna.

Miejscowość Bartążek (Bartąg Mały) została założona w XIV w., a dokument lokacyjny pochodzi z 1335 lub 1341 r. (16 dworów po 4 włóki). Majątek w późniejszym okresie został skupiony w jeden folwark- dzisiejsza osada Owczarnia.

Osada leśna Zazdrość to dawna kuźnia i karczma zlokalizowane nad Jeziorem Kielarskim.

Kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty z plebanią i cmentarzem przykościelnym

Według informacji zamieszczonych przy kościele pw. św. Jana Ewangelisty, pierwszy kościół był zbudowany z drewna i przypuszczalnie zniszczony przez Litwinów. Na jego miejscu jeszcze w XIV w. zbudowano nową plebanię i nowy kościół. Według ks. W. Barczewski pierwszy kościół w Bartągu został spalony w XVII w. i pozostało z niego tylko prezbiterium ze sklepieniem. Drugi kościół został zbudowany w 1682 r. i konsekrowany w roku 1726 przez biskupa Szembeka. Według „Przewodnika po zabytkowych kościołach południowej Warmii” poprzedni kościół spłonął w XVII w., a obecny został zbudowany na początku XVIII w. i konsekrowany przez biskupa sufragana Jana Franciszka Kurdwanowskiego.

Bartąg- kościół pw. św. Jana Ewangelisty

Kościół w Bartągu jest konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta, murowaną z czerwonej cegły, nieotynkowaną, trójnawową, z wydzielonym, trójbocznym prezbiterium skierowanym na północny wschód i z wieżą od strony południowo-zachodniej, zbudowaną na planie kwadratu. Korpus nakryty jest dachem dwuspadowym, a nad północno-wschodnim, sterczynowym szczytem wznosi się niewielka sygnaturka z kulą i krzyżem. W 1800 r. odbudowano zniszczoną wieżę, o czym informuje nas chorągiewka z datą na baniastym hełmie. Najniższa jej kondygnacja- gotycka. W 1934 r. kościół rozbudowano o nawy boczne. Obok kościoła zlokalizowane są: cmentarz i plebania z II poł. XIX w.

Barokowy, bogato zdobiony ołtarz główny zawiera scenę Męki Pańskiej. Ołtarze boczne pochodzą z XVIII w. i zawierają: lewy- obraz Opatrzności Bożej, a prawy- obraz Ukoronowania NMP. Nad belką tęczową znajduje się owalna rama, a w niej krucyfiks z końca XVII w. Pozostałe wyposażenie kościoła wraz z amboną- barokowe.

Bartąg- kościół pw. św. Jana Ewangelisty

Kapliczki w Bartągu

  • w południowej części wsi, na rozdrożu Bartąg-Gągławki-Ruś- nieotynkowana, z dachem dwuspadowym, zwieńczona ażurowym, metalowym krzyżem;
  • w centrum wsi, przy głównej drodze- otynkowana, z dachem dwuspadowym, zwieńczona metalowym krzyżem;
  • w pobliżu kościoła, 1897 r.- nieotynkowana, nakryta kopułą, zwieńczona sterczynami i metalowym, ażurowym krzyżem z kogutem;
  • w centrum wsi, 1889 r.- nieotynkowana, z dachem falistym, zwieńczona sterczynami i chorągiewką z datą 1889;
  • w północnej części wsi- nieotynkowana, z dachem wielospadowym, zwieńczona metalowym krzyżem i chorągiewką z inicjałami J.J.
Bartąg- kapliczka w południowej części wsi, na rozdrożu Bartąg-Gągławki-Ruś
Bartąg- kapliczka w centrum wsi, przy głównej drodze
Bartąg- kapliczka w pobliżu kościoła
Bartąg- kapliczka w centrum wsi
Bartąg- kapliczka w północnej części wsi

Pozostała zabudowa

W Bartągu przy głównej drodze zwracają uwagę: budynek Ochotniczej Straży pożarnej z drewnianą wieżą, którą wieńczy chorągiewka z datą 1935 oraz dom z XIX w.

Bartąg- budynek O.S.P.
Bartąg- budynek

Źródła:

  • openstreetmap.org,
  • igrek.amzp.pl,
  • geoserwis.gdos.gov.pl,
  • geoportal.gov.pl,
  • bdl.stat.gov.pl,
  • informacje umieszczone na terenie miejscowości,
  • ks. W. Barczewski- Geografia polskiej Warmii,
  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Tom I, 110, Tom VII, 768, Tom VII, 292,
  • Przewodnik po zabytkowaych kościołach południowej Warmii- Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1973 r.,
  • zdjęcia z własnej kolekcji.

WarmiaWARTO ZOBACZYĆ

Żuławy

Żuławy

Płaskie jak stół, ale godne polecenia Żuławy
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2023-2024. Warmia
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
warmia.infopl.info